Prijatelji iz Slovenije u posjeti Dječjem vrtiću Varaždin

Iznimno uzbudljivo bilo je prošlog tjedna u našem vrtiću jer smo prvi put imali priliku ugostiti djecu na njihovoj međunarodnoj mobilnosti. Posjetila nas je mala skupina šestogodišnjaka iz vrtića u Šentilju. Oni su sa sobom poveli svoje odgojiteljice Mirjanu Šef Berce i Jasnu Potisk. Djeca su u okviru svog posjeta boravila u objektima Aleja, Biškupec i Kozarčeva u kojima su se zajedno s djecom polaznicima našeg vrtića aktivno uključili u različite aktivnosti, od aktualnog bojanja pisanica preko robotike pa sve do promatranja ptica. Zajedno s našim gostima posjetili smo Dravsku šumu i sudjelovali u radionici na otvorenom. Za djecu je bilo zanimljivo čuti drugačiji jezik od materinjeg, a ipak dovoljno razumljiv, pa je komunikacija bila nesmetana i spontana. Ovakvo međunarodno umrežavanje naše ustanove držimo iznimno vrijednim jer se radi o mobilnostima najmlađih u okviru Erasmus plus programa i djeca imaju prilike doista učiti o multikulturalnosti, različitostima i sličnostima. Takav način učenja pomaže u boljem međusobnom razumijevanju što je još jedan od mnogobrojnih benefita.

Erasmus akreditacija u Dječjem vrtiću Varaždin

Erasmus plus program nudi različite mogućnosti za odgojitelje, a odgojno-obrazovne ustanove koje su osigurale Erasmus akreditaciju imaju jednostavniji pristup financiranju unutar programa. Tako u Dječjem vrtiću Varaždin provode treću od pet godina Erasmus akreditacije u okviru koje upućuju djelatnike na stručna usavršavanja u inozemstvo. Prednost ovakvih stručnih usavršavanja, posebice „job shadowing“ prakse je praćenja kolega iz drugačijih obrazovnih sustava, predstavljaju veliki benefit za naše odgojitelje.

Odgojitelji na taj način ulaze u odgojno-obrazovne skupine i imaju prilike doista vidjeti kako izgleda dan u nekom vrtiću na primjer u Španjolskoj gdje su prošli tjedan provele dvije odgojiteljice iz DV “Varaždin”. Domaćin ove mobilnosti bila je škola Colegio Montgo u Denii koja se brine o djeci od njihove treće do dvanaeste godine života. Između ostalog, odgojiteljica mentorica Marija Bencun imala je priliku vidjeti kako se odgojiteljice ove ustanove bave robotikom, dok je Erasmus koordinatorica i odgojiteljica savjetnica Andreja Sedlar najviše surađivala s kolegicom Erasmus koordinatoricom u toj školi. Svrha sastanka bila je odgovorit na izazove pri pisanju Erasmus akreditacije za koju se ova španjolska škola natječe.

U okviru kulturoloških aktivnosti odgojiteljice su posjetile Valenciju.

Najveći benefit sudjelovanja u Erasmus plus programu za DV “Varaždin” predstavlja upravo umrežavanje, a kolegice Ana Valles Medrano, Celia San i ravnateljica Maria Ramos Ronda dočekale su odgojiteljice DV “Varaždin” prijateljski te su bile izvrsni domaćini. Suradnja je kontinuirana i višegodišnja te se s veseljem očekuje uzvratna mobilnost novih vrtićkih prijatelja.

Dječji vrtić Varaždin u europskoj savjetodavnoj skupini edukatora

Vijeće Europe preporučilo je podizanje kvalitete digitalne edukacije za djecu i učenike u svim razinama obrazovanja. Kako bi se to postiglo nužno je najprije podizanje digitalnih kompetencija onih koji poučavaju: odgojitelja i učitelja, te profesora na fakultetima. S tom svrhom i zadatkom u Briselu se sastala savjetodavna grupa edukatora iz 17 zemalja Europe. Među tridesetak sudionika, kolegica Andreja Sedlar, spec. univ. educ., odgojiteljica iz Dječjeg vrtića Varaždin bila je jedina predstavnica predškolskog odgoja i obrazovanja iz Hrvatske.

Među pitanjima kojima se savjetodavna skupina bavila 28. i 29. ožujka u Briselu bili su različiti izazovi koji su prepoznati u praksi: nedovoljno razumijevanje važnosti visoke kvalitete sadržaja koje poučavamo, neadekvatna podrška odgojiteljima i učiteljima u njihovom stručnom usavršavanju, te pronalaženje kreativnih rješenja koja se mogu implementirati u nastavu. Izazov jest i kako osigurati uspješnost svakom učeniku u informatici, te kako ih možemo u tome podržati kao edukatori. Konačno, pitanje na koje smo željeli pronaći odgovo jest i kako bi trebala izgledati nastava informatike visoke kvalitete.

Ovo dvodnevno događanje osiguralo je i daljnje umrežavanje Dječjeg vrtića Varaždin s ustanovama iz različitih zemalja Europe s ciljem međusobne suradnje i učenja.

Kontinuirana stručna usavršavanja u inozemstvu za djelatnike DV “Varaždin”

Dječji vrtić “Varaždin” jedan je od malobrojnih vrtića u Hrvatskoj koji su nositelji Erasmus akreditacije. Erasmus akreditacija omogućava daleko jednostavniji i kontinuirani pristup financiranju. Ovaj vremenski okvir traje do 2027. godine, a ova se  akreditacija oslanja na višegodišnji Erasmus plan te Erasmus standarde kvalitete. Ove se godine DV “Varaždin”  ponovno prijavio za dodjelu sredstava kako bi se osigurale mobilnosti vrtićkih djelatnika u inozemstvo. Svrha tih mobilnosti jest sudjelovanje na strukturiranim tečajevima i na praksama praćenja i drugih stručnjaka u njihovu radu.

Ravnateljica DV “Varaždin”  Helena Vidović i Erasmus koordinatorica Andreja Sedlar, odgojiteljica savjetnica sudjelovale su prošlog tjedna na tečaju „Deal with conflict, End of bullying“ u Sevilli. Upoznale su se s načinima prevencije “bulinga” među djecom i odraslima kroz niz interaktivnih aktivnosti. Predstavljene su različite strategije koje mogu pomoći djeci, ali i odraslima u pristupu rješavanja konflikata te prepoznavanju tuđih emocija. Cilj jest kreiranje inkluzivnog okruženja te pomoć djeci u odgovorima na frustracije na neagresivan način.

Osim samog tečaja, zahvaljujući ranije stvorenim Erasmus kontaktima, omogućene su i posjete srednjoj strukovnoj školi i dječjem vrtiću u Sevilli  što je dodatan benefit ovog putovanja u svrhu učenja. DV “Varaždin” koristi svaku mobilnost  za predstavljanje svoje ustanove i svog grada pa su kolegama iz Seville  te sudionicima tečaja podijeljeni lokalni suveniri poput licitarskih srca, ali i bookmarkovi koje su napravila djeca vrtića DV “Varaždin”, objekt Aleja.

Na tečaju su sudjelovale kolege iz Finske, Njemačke, Poljske i Rumunjske, a tijekom izvannastavnih aktivnosti dogovorena je i  Job shadowing praksa u našem vrtiću za odgojitelje i ravnatelja iz Rumunjske. Umrežavanje s kolegama iz Europe te neposredni uvidi u drugačije prakse smatra se iznimno važnim aspektom Erasmus+ projekata u kojima sudjeluju djelatnici DV “Varaždin”.

DEAR FUTURE Erasmus+ u Dječjem vrtiću Varaždin

Zadnje gotovo tri godine, u Dječjem vrtiću “Varaždin” intenzivno se radilo na različitim aktivnostima u okviru Erasmus+ projekta s partnerima iz Portugala, Češke, Poljske, Turske i Bugarske. Odgojitelji iz odgojno-obrazovnih ustanova iz navedenih zemalja, kreirali su niz alata koji mogu pomoći odgojiteljima u poučavanju djece rane i predškolske dobi u području umjetne inteligencije što je ujedno i rezultat  projekta Dear Future. Završni događaj je specifičan i zbog svojeg kombiniranog načina: dio sudionika pratilo je predavanje u prostorijama Dječjeg vrtića Varaždin dok je skoro stotinu sudionika sudjelovalo u događaju online. Tako smo ugostili studente, buduće odgojitelje s Učiteljskog fakulteta u Splitu, osnivače i vlasnike privatnih predškolskih ustanova iz Zadra i Dugog Sela, odgojitelje iz Srbije i Slovenije, ravnatelje vrtića iz Zagreba, djelatnike vrtića Rijeka i Viškovo. Erasmus+ program je osmišljen upravo s vizijom međunarodne suradnje pedagoških stručnjaka u čemu djelatnici Dječjeg vrtića aktivno participiraju, a rezultat su sve kvalitetniji programi koji se nude djeci.

Sa sjevera Europe u Varaždin na praksu

Proteklog tjedna je Dječji vrtić Varaždin ponovno bio domaćin prakse, ovaj puta za četiri odgojiteljice iz daleke Estonije. Erasmus+ program nudi mogućnost mobilnosti u svrhu učenja, a tzv. Job shadowing jest praksa praćenja sustručnjaka u nastavi, odnosno praćenje pedagoškog rada odgojitelja iz drugih zemalja. Jaanika, Kaidi, Kersti i Maria su provele tjedan u našoj ustanovi i imale priliku vidjeti kako i što rade odgojiteljice u naša četiri objekta: Aleji, Biškupcu, Koprivničkoj i Trakošćanskoj. Svagdje su primljene srdačno i spremno na razmjenu pozitivnih primjera prakse, pa je to bila prilika i da naši odgojitelji dobe informacije iz „prve ruke“ o načinu rada u predškolskom odgoju u Estoniji. Ovakvo umrežavanje predstavlja benefit za odgojitelje,
ustanovu, ali i djecu u vrtiću. Ada će zasigurno pamtiti proslavu svog šestog rođendana na kojem su joj odgojiteljice iz Estonije otpjevale rođendansku pjesmicu na estonskom. Na taj način potičemo multikulturalnost od malih nogu.

Dječji vrtić Varaždin-stručno usavršavanje u Nizozemskoj

Druga godina Erasmus plus akreditacije donosi nova stručna usavršavanja za djelatnike Dječjeg vrtića Varaždin. Erasmus akreditacija donijela je do promjena načina projektnog razmišljanja što je svakako jedan od benefita akreditacije. U prijavi za akreditaciju smo kreirali naš Erasmus plan u kojem smo dobro definirali ciljeve koje želimo ostvariti kroz mobilnosti u sklopu dodijeljenih sredstava akreditacije. Zbog uspješne provedbe svih mobilnosti i pratećih aktivnosti u prvoj godini akreditacije, ove smo godine dobili povećana sredstva koja će nam omogućiti veći broj mobilnosti u inozemstvo sa svrhom učenja.

Djeci polaznicima programa našeg vrtića nudimo različite aktivnosti iz niza različitih područja. Svjedočimo činjenici kako se umjetna inteligencija nalazi u svim sferama našeg života, pa tako i u obrazovanju, a na odgojiteljima jest velika odgovornost pavilnog pristupa poučavanju u području umjetne inteligencije. Kako bi odgojitelji mogli poučavati u tom području, nužno je steći kompetencije, a to u Dječjem vrtiću Varaždin osiguravamo i uz pomoć sredstava iz fonda Erasmus plus.

Kolegica Andreja Sedlar vratila se s mobilnosti u Nizozemskoj, gdje je u Amsterdamu na školi Europass Teacher Academy sudjelovala na tečaju Integrating AI in Classroom with Critical thingking. U suradnji s kolegama iz Belgije i Njemačke, upoznala se s različitim web alatima koji koriste umjetnu inteligenciju. Radionički tip nastave oogućio je stjecanje kompetencija u korištenju programa Gamma, Slides go, Perplexity, ChatGPT, a naglasak je bio i na „Project based“. Sudionici tečaja upoznali su se i s metodom „Šest šešira“ koja potiče razmišljanje izvan okvira uobičajenog što njegujemo u našem radu s najmlađima.

Mislimo zeleno, činimo zeleno

U okviru našeg prošlogodišnjeg Erasmus plus projekta “Mislimo zeleno, činimo zeleno” odgojitelji sudionici mobilnosti su po povratku s tečajeva kreirali različite aktivnosti za djecu u našem vrtiću. Ovdje je mala web stranica na kojoj smo nastojali objedinit sve mobilnosti i većinu aktivnosti koje smo proveli ili provodimo s djecom u našim odgojno-obrazovnim skupinama. Pozivamo vas da pogledate kako učenje može biti zabava!

Priručnik s igrama za djecu predškolske dobi u području održivog razvoja.
Budite motivirani i igrajte se!  

Erasmusovci od malena

Erasmus + program, između ostalog, nudi različite oblike stručnog usavršavanja za djelatnike koji rade u obrazovanju pa tako i za odgojitelje u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama. Odgojitelji Dječjeg vrtića Varaždin prepoznali su još 2013. godine program Comenius, prethodnik Erasmusa, koji je nudio mogućnosti individualnih mobilnosti u različitim europskim zemljama. Proaktivno osmišljavajući projektne ideje, djelatnici naše predškolske odgojno-obrazovne ustanove, uspješno su konkurirali na natječajima Agencije za mobilnost i programe EU te tako osigurali mjesta na iznimno zanimljivim stručnim usavršavanjima na Malti 2013. godine, a godinu kasnije i u Litvi. Za naše odgojitelje radilo se o prvim stručnim usavršavanjima u inozemstvu što je bila odlična prilika provjeriti razine kompetencija u engleskom jeziku kao i one digitalne, ali i mogućnost razvoja istih.

Sljedeći korak nam je bio otkrivanje eTwinning portala, te mogućnosti za suradnju, razmjenu ideja i provođenje projekata koje ovaj portal nudi svojem mnogobrojnom članstvu. Danas eTwinning okuplja gotovo 850000 edukatora iz europskih država, ali i iz nekoliko država izvan Europske Unije, koji dolaze iz preko 200000 odgojno-obrazovnih ustanova. Na portalu se provodi preko 110000 projekata u kojima djeca predškolskog uzrasta, učenici osnovnih i srednjih škola, pa i studenti provode različite virtualne projekte usklađene s interesom djece te razinama njihovih digitalnih, jezičnih i ostalih ključnih kompetencija. eTwinning portal je mjesto na kojem su organizirana online stručna usavršavanja u čemu jednako tako participiramo i kao polaznici, ali i kao edukatori.

Dječji vrtić je iznimno aktivan na ovoj platformi, odgojitelji provode više projekata, a ove smo godine za pet provedenih projekta nagrađeni Nacionalnom oznakom za kvalitetu (slika 1.) koju dodjeljuje Agencija za mobilnost i programe EU projektima koji donose inovativne pristupe poučavanju i učenju. Mnogi od provedenih projekata u našoj odgojno-obrazovnoj ustanovi su dobili i Europsku oznaku kvalitete, a projekt „Music, Kids and Play“ je 2016. godine bio dobitnik godišnje nagrade COMET kojom se nagrađuju najbolji eTwinning projekti iz određenog područja obrazovanja. Kroz ovaj virtualni projekt, odgojno-obrazovna skupina „Leptirići“ su s prijateljima iz Češke, Slovačke, Slovenije i Poljske proveli niz glazbenih aktivnosti tijekom svog boravka u vrtiću, snimali ih i dokumentirali crtežima, izrađivali kvizove u različitim web alatima, a nakon toga su sve to podijelili na eTwinning portalu i kroz online sastanke s malenim prijateljima iz drugih zemalja ostvarili učenje kroz suradnju.

Naše aktivnosti su se s godinama proširile i na veći broj odgojitelja, a eTwinning projekti svake godine uključuju sve više djece polaznika naših programa.

2016. godine smo odlučili aplicirati na natječaj Agencije za mobilnost i programe EU za ključne aktivnosti 1, koje nude mogućnost stručnih usavršavanja na strukturiranim tečajevima u inozemstvu, te na praksama praćenja aktivnosti tzv. Job shadowing. Naše su projekte prijave bile uspješne čak tri godine zaredom, pa smo na taj način osigurali više od 25000 eura, a ta su sredstva bila utrošena kako bi naši odgojitelji učili o aktivnostima na otvorenom u Nizozemskoj, o preveniranju stresa za odgojitelje u Španjolskoj, u Firenci smo učili o primjeni digitalnih alata u nastavi. U Grčkoj i na Cipru naše odgojiteljice su naučile sve o izradi prirodnih sapuna, a jedna je odgojiteljica imala prilike posjetiti dva švedska vrtića i kroz aktivnost praćenja sustručnjaka u praksi, naučiti mnogo o švedskom predškolskom sustavu obrazovanja.

Osim u ovakvim stručnim usavršavanjima, naši su odgojitelji iskoristili mogućnost participiranja u tzv. kraćim mobilnostima, trodnevnim događajima posvećenim određenoj temi što je ujedno idealna situacija za traženje budućih projektnih partnera. Odgojiteljice su tako sudjelovale na kraćim mobilnostima u Dublinu, Briselu i Rimu.

Naša ustanova je među malobrojnim dječjim vrtićima u Hrvatskoj koja je dobila oznaku eTwinning škole, što označuje one ustanove koje su iznimno proaktivne u provođenju eTwinning projekata sa djecom ili učenicima.

Mi se nismo zaustavili: sljedeći korak su projekti iz područja ključnih aktivnosti 2 u kojima se na natječaje javljamo sa svojim partnerima, ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja iz Europe. Nedavno je odobren naš projekt Play and Learn in Nature, kroz koji smo osigurali 17000 eura za provođenje stručnih usavršavanja u suradnji s našim partnerima iz Portugala, Slovenije, Poljske i Srbije. Ova vrsta projekata nam omogućuje da između ostalog ugostimo odgojitelje iz spomenutih zemalja te im prikažemo pedagoške prakse naših vrijednih odgojitelja.

Svi opisani projekti imaju glavni cilj: osigurati povjerenoj nam djeci odgojitelje visokih razina kompetencija u različitim područjima, jer ona to zaslužuju.

 

Andreja Sedlar, univ. spec. educ.

Odgojiteljica savjetnica

Dječji vrtić Varaždin – dobitnik Erasmus akreditacije

Dječji vrtić Varaždin kao najstarija i najveća predškolska odgojno-obrazovna ustanova u gradu Varaždinu, osnovana od Grada, nastavlja svoj uspješan Erasmus put: stigla je Erasmus akreditacija koja će ovom vrtiću omogućiti lakše pristupanje sredstvima EU namijenjenima stručnim usavršavanjima osoblja u Europi.

Ponosni smo na činjenicu kako smo u provođenju Erasmus projekata sve uspješniji te se Erasmus timu priključuje sve veći broj odgojitelja unutar naše ustanove. Možemo ustvrdit kako je svojevrsna „točka na I“ upravo dodijeljena Erasmus akreditacija zahvaljujući kojoj ćemo do kraja 2027. godine ostvariti gotovo pedeset mobilnosti. To konkretno znači da će naše osoblje imati prilike sudjelovati na strukturiranim tečajevima ili tzv. Job shadowing praksama u nekim od vrtića diljem Europe. Radi se o financijskoj potpori u iznosu od otprilike sto tisuća eura. Upravo smo domaćini kolegicama odgojiteljicama iz susjedne nam Slovenije, a takvo umrežavanje osigurava i našim odgojiteljima uzvratne posjete i boravak u odgojnoobrazovnim skupinama drugih vrtića što se pokazalo kao izvrstan način učenja na terenu- rekla je Andreja Sedlar, autorica projekata i Erasmus koordinatorica u Dječjem vrtiću Varaždin.

I dalje stoji činjenica kako smo odgojitelji u Hrvatskoj potplaćeni, a upravo mi brinemo o najranjivijem dijelu populacije-djeci predškolskog uzrasta i cjeloživotno učenje smatramo našom obvezom. Za razliku od mnogih drugih struktura u društvu, mi smo iznimno aktivni u participiranju na natječajima koji nam osiguravaju nužna sredstva za spomenuta stručna usavršavanja-naglasila je Sedlar.

Ove godine je Erasmus akreditaciju dobilo osamdeset odgojno-obrazovnih ustanova u Hrvatskoj, među njima samo pet vrtića. Zahvaljujući natječajima koje nam nudi Agencija za mobilnost i programe EU, i na kojima postižemo odlične rezultate, sada smo kroz Erasmus akreditaciju osigurali čak petogodišnji pristup sredstvima koja ćemo u potpunosti iskoristit kako bismo kompetencije naših odgojitelja podigli na višu razinu-završila je Sedlar.